Milí spolužáci,
založil jsem naši webovou stránku, kterou můžeme neustále doplňovat a rozšiřovat. Bude to i dobrý doplněk k dnes již hotové "Prezentaci průmky", kterou budu postupně posílat vypálenou zatím na CDR (pro spouštění na PC). Budu vděčný, když mně budete posílat fotky z Vašeho života, které budu ve Vašich rubrikách zveřejňovat, abychom o sobě stále věděli.
S díky Váš Bohouš
Počítadlo vstupů
Svatobořice-Mistřín moje rodná ves
Poloha
Tato významná vinařská obec leží asi 3 km jižně od Kyjova.
Historie
Obec vznikla v roce 1964 sloučením svou samostatných obcí. Území obce bylo osídleno již ve starší době kamenné. Početné archeologické nálezy pocházejí z mladší doby kamenné, bronzové, železné, římské, stěhování národů i ze středověku. Svatobořice jsou osadou starší než Mistřín, avšak nejstarší záznam je až z roku 1349. Podle pověsti byly Svatobořice městem a nazývaly se Červené město. První zmínka o Mistříně pochází ze 13.století, kdy král Přemysl I. udělil různá privilegia panství a klášteru velehradskému. Za česko-uherské války byl původní Mistřín zpustošen a jeho obyvatelé založili Nový Mistřín. O Novém Mistříně existuje písemný záznam už okolo roku 1536. V třicetileté válce byla obec podruhé úplně zničena.
Památky
V obci je barokní kostel z roku 1743, socha sv. Floriána z roku 1745, dílo vídeňského sochaře J. K. Schietterera, který vytvořil sochařskou výzdobu před milotickým zámkem, sousoší sv. Anny z roku 1791 od jeho žáka Ondřeje Schweigla, sochaře z Brna. Dvě kamenné hlavy s podobou starořímského boha Januse se dvěma tvářemi z poloviny 17. století - "svatoborské opice". Nejstarší dochovanou stavbou v obci je zvonice z roku 1719. U silnice směrem k Dubňanům je sousoší Nejsvětější Trojice z 2. poloviny 18. století.
Původní tvrz ve Svatobořicích zanikla za husitských válek. Novou tvrz z konce 15. století rozšířil kolem roku 1580 Bohuš Morkovský ze Zástřizl na renesanční zámek, který byl později barokně upraven a po připojení Svatobořic k milotickému panství přestavěn na pivovar. Pozůstatkem původní sochařské výzdoby zámku jsou dvě busty římského boha Januse. Janus byl bůh vchodu a východu a zobrazoval se s dvěma tvářemi, z nichž jedna hledí dopředu a druhá dozadu. Mezi lidem dostaly tyto busty přezdívku Svatoborské opice.
Za první světové války byla ve Svatobořicích zřízena baráková kolonie pro uprchlíky z Haliče, za první republiky tu byl chorobinec a za okupace byl v těchto objektech zřízen internační tábor pro občany židovského původu a politické vězně. Internační tábor dnes připomíná pomníček u bývalé textilky a práce vězňů stálá výstava v základní škole. V táboře bylo 2500 vězňů. Dnes je místo tábora v objektech textilky. Stálá výstava o internačním táboře z let 1942–45 je v prostorách školy.
Původní románský kostel, který stál na místě zvaném Kostelíky, jižně od dnešního Mistřína, byl zbořen v roce 1784. Dnes je na tomto místě dubový kříž. Ještě před jeho zbořením byl v Mistříně postaven nový barokní kostel. Byl vysvěcen 2. července 1743 na svátek Navštívení Panny Marie a tomuto tajemství byl také zasvěcen.
Komentáře
Přehled komentářů
Jsou to pěkné stránky, učitě si je ještě budu prohlížet. Muselo to dát hodně práce. Dědo jsi machr.
Sjezdy
(Ludmila, 3. 2. 2008 20:53)
Zpracování celé dokumentace dalo značnou práci
a spoustu času a myslím, že není ještě všem dnům
konec, že budeš dál pilovat a doplňovat a hlavně je třeba popřát, abyste se ještě dlouho ve zdraví scházeli a taková přátelství, jaká jste uzavřeli,
nadále udržovali.Blahopřeji a držím palce.
Nádherné stránky
(Stínilovi, 3. 2. 2008 20:25)
Bohoušku,
stránky,které jsi vymyslel jsou super!!!! Gratulujeme!!!
Super stránky
(Honza, 8. 2. 2008 18:16)